Верстапен не крие дека е задоволен од трката во Сингапур

0

Пилотот на Ред Бул во Формула 1, Макс Верстапен, изјави дека е презадоволен од освоената втората позиција на Гран при трката во Сингапур.

На стартот, Себастијан Фетел беше многу агресивен и успеа да го претекне холанѓанецот на второто место. Потоа, Себ влезе прерано во боксот додека Ред Бул го одбраа најдобриот момент и со одлична стратегија му овозможија на младиот Холанѓанец да се искачи на второто место на пиедесталот.

„Резултатот навистина не е лош. Треба да му се заблагодарам на тимот кој направи одлична стратегија и ми овозможи да се пробијам на второто место. Имавме многу проблеми со менувањето на брзините особено зад безбедносното возило, но, на крајот се заврши добро. Јас сум многу задоволен” –изјави Верстапен.

Share.

Leave A Reply