Вест Хем заинтересиран за Игуаин, Јувентус бара 40 милиони евра

0

Напаѓачот на Јувентус Гонзало Игуаин е интересен за англискиот Вест Хем Јунајтед, според италијанскиот новинар Џанлука Ди Марцио.

Според оваа информација, раководството на „Старата дама“ е подготвено да го ослободи играчот за 40 милиони евра. Истовремено, самиот играч сака да се приклучи на тим кој ќе игра во Лигата на шампионите.

Претходно беше објавено дека аргентинскиот играч одби да го напушти Јувентус.

Во сезоната 2018/19, Игуаин настапуваше со позајмица, прво во Милан, а потоа за Челзи. Како дел од Милан, напаѓачот постигна 6 гола и 1 асистенција во 15 натпревари од Серија „А“. 31-годишниот фудбалер постигна 5 гола на 14 средби во англиската Премиер лига за Челзи. Договорот на Аргентинецот со италијанскиот шампион е до 2021 година.

Share.

Leave A Reply