Вирер беше супериорна во Германија

0

Италијанката, Доротеа Вирер, победи на патеката од 15 километри на Светското првенство во биатлон во германскиот зимски центар Руполдинг.

27-годишната Виер успеа да ги погоди сите 20 мети ида  ја остави на второто место Каиса Мекереинен од Финска.

Канаѓанката, Росана Крофорд, го пополни третото место на пиедесталот. Светското првенство ќе продолжи утре со штафетата на 7,5 км за мажи.

 

 

Share.

Leave A Reply