Ворвик е дециден, ќе се повлечеме

0

Поранешниот пилот во Формула 1, Дерек Ворвик, изјави дека Големата награда на Британија би можела да излезе од календарот.

63-годишниот Ворвик до неодамна беше на чело на британскиот клуб кој е сопственик на патеката – „Силверстоун“. Тој се повлече од здравствени причини но, веднаш ја активирал клаузулата за прекин на соработката. Тоа значи дека трката во Англија во 2019 година може да биде последна.

„Конкуренцијата е многу скапа, губиме пари и затоа ја инициравме клаузулата за прекинување на соработката”, рече Ворвик. Големата награда на Велика Британија е на календарот уште од самиот почеток на Формула 1.

 

 

Share.

Leave A Reply