Манчестер Сити е на чекор до финалето, но ПСЖ нема лесно да се предаде.

0

Вечерва се игра реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите помеѓу Манчестер Сити и ПСЖ. Англичаните направија голем чекор кон пласман во финалето откако го добија првиот натпревар во Париз со 2:1. Ова значи дека Французите ќе треба да играат за да победат на „Етихад“ и тоа со постигнати најмалку два гола.

ПСЖ е во тешка ситуација, но сигурно не доаѓа со подигнато бело знаме на реваншот. Парижаните имаат исклучителна напаѓачка моќ и не можат да бидат отпишани во ваков случај. Има играчи како Килијан Мбапе, Нејмар, Мауро Икарди, Моис Кин, Анхел ди Марија и други кои знаат да постигнуваат голови и тешко може да се запрат, дури и од најсилните одбрани се причина плус ПСЖ да верува во резултат кој може да го однесе во финалето. Значи, сигурно можеме да очекуваме многу возбудлив натпревар.

Не смееме да заборавиме дека ПСЖ е исклучително стабилен на гостински терен, особено во Лигата на шампионите. Во 1/8 и 1/4 финалните натпревари, победите на гости се покажаа решавачки за продолжувањето на тимот во следната фаза. Избраниците на Маурицио Почетино ја елиминираа најнапред Барселона по победата од 4:1 на „Камп Ноу“ и нерешените 1:1 на реваншот, а потоа го елиминираа актуелниот освојувач на трофејот Баерн (Минхен) по победата од 3:2 во Германија и пораз од 0:1 на „Паркот на принцовите“.

Во исто време, сепак, Манчестер Сити е на врвот на формата. Тимот ја забележа 50-та победа во Лигата на шампионите на првиот натпревар помеѓу двата тима, се наоѓа во серија од 6 последователни победи во ова натпреварување – најдолго во историјата. Всушност, „Граѓаните“ немаат пораз на годинашното издание на ЛШ, забележувајќи досега 10 победи и 1 нерешен резултат.

Играчите на Манчестер Сити предводени од Пеп Гвардиола исто така се пред освојување на титулата во Премиерлигата. Така тие можат целосно да се концентрираат на нивниот настап во Лигата на шампионите. Во ПСЖ ситуацијата е поинаква, бидејќи тимот заостанува зад Лил во битката за шампионскиот трофеј и нема право на кикс.

Манчестер Сити може да стане 42. тим кој стигнал до финалето на Лигата на шампионите и трет последователен дебитант по Тотенхем и ПСЖ во последните две сезони. Покрај тоа, „Граѓаните“ би биле 21-от тим во финалето од постоењето на Лигата на шампионите досега.

Домаќините немаат некои посебни кадровски проблеми пред натпреварот, бидејќи Гвардиола не може да го користи само Ерик Гарсија, кој е болен. Ситуацијата со гостите е посложена, бидејќи Идриса Гај доби црвен картон на првиот натпревар и испадна од комбинација на Маурисио Почетино. Во прашање е и учеството на Килијан Мбапе, кој има мала болка во десната нога, но се надева дека ќе биде подготвен за настап. Колин Дагба има повреда на скочниот зглоб и скоро сигурно нема да настапи, но Абу Диало се опорави и се очекува да биде во составот на својот тим за натпреварот.

Веројатни состави:
Манчестер Сити: Едерсон, Вокер, Дијаз, Стоунс, Зинченко, Родри, Гундоган, Марез, Де Бруин, Фоуден и Силва.
ПСЖ: Навас, Флоренци, Маркињос, Кимпембе, Бекер, Паредес, Ерера, Верати, Ди Марија, Нејмар и Мбапе

Стадион: „Етихад“ – Манчестер
Судија: Бјорн Кујперс (Холандија)

Share.

Leave A Reply