Author: riste

Голманот на Ајнтрахт Франкфурт, Кевин Трап го продолжи договорот со клубот од Франкфурт. Ова го соопшти прес-службата на тимот. Новиот договор е со важност до летото 2026 година. Сега голманот има 32 години. Постоечкиот договор на 32-годишниот фудбалер истекуваше во 2024 година. Голманот настапува за својот сегашен клуб од летото 2018 година. Трап одигра 286 натпревари за Ајнтрахт Франкфурт и прими 426 гола. Заедно со тимот минатата сезона ја освои Лигата на Европа. Претходно беше објавено дека Баерн Минхен контактирал со претставници на германскиот голман за да дознае дали е можен негов трансфер во нивните редови. Интерес кај Баерн Минхен…

Read More

Поранешниот играч за врска на Реал Мадрид, Арсенал и германската репрезентација Месут Озил одлучил да стави крај на професионалната кариера како фудбалер, информира турскиот „Фанатик“. Вчера, 34-годишниот Месут Озил влезе на теренот како дел од Истанбул Башакшехир, но не успеа да се докаже и беше заменет на полувремето. По натпреварот, фудбалерот беше критикуван од навивачите. Според изворот, утринава Месут Озил не дошол на тренингот на тимот, откако претходно им кажал на своите соиграчи дека одлучил да го напушти фудбалот. Да потсетиме дека Озил се пресели во Истанбул Башакшехир на 14 јули 2022 година. Претходно беше играч на Фенербахче, во кој…

Read More

Дефанзивецот на Манчестер Јунајтед и Франција, Рафаел Варан може да се повлече од националниот тим, објави „Le Parisien“. Јасно е дека 29-годишниот фудбалер почнува да доживува некаква форма на физичко и психичко влошување. Тој, исто така, планира да поминува повеќе време со своето семејство. Разочарувањето од губењето на финалето на Светското првенство во 2022 година во Катар секако ги подгрева неговите мисли, вели изворот. Да потсетиме дека во решавачкиот натпревар на Мундијалот, репрезентацијата на Франција загуби од селекцијата на Аргентина (3:3, 2:4 на пенали). Варан дебитираше за француската репрезентација на 22 март 2013 година на мечот со Грузија (3:1) како…

Read More

Фудбалската репрезентација на Македонија до 21 година ги дозна своите противници во претстојните квалификации за Европското првенство кое ќе се одржи во 2025 година во Словачка. Во седиштето на УЕФА во Нион, денеска беа извлечени деветте квалификациски групи, а Македонија ќе се натпреварува во групата Ц. Противници на нашите репрезентативци предводени од селекторот Драган Канатларовски ќе им бидат Холандија, Шведска, Грузија, Молдавија и Гибралтар. Квалификациски групи на патот кон ЕП 2025: Група A: Италија, Република Ирска, Норвешка, Турција, Летонија, Сан МариноГрупа Б:  Шпанија, Белгија, Шкотска, Унгарија, Казахстан, МалтаГрупа Ц:  Холандија, Шведска, Грузија, Македонија, Молдавија, ГибралтарГрупа Д:  Германија, Полска, Израел, Бугарија, Косово,…

Read More

Енцо Фернандез кој беше купен за 121 милион евра ќе го носи дресот со број 5 во Челзи. Рекордното купување од Бенфика веќе се појави со фотографии и видеа на официјалниот сајт и на социјалните мрежи на „сините“ од Лондон. Аргентинецот, кој минатата година стана светски шампион на Светското првенство во Катар, клубот го претстави откако во средата вечерта пристигна во тренинг базата со приватен авион во Лондон. Челзи потврди дека Фернандез ќе го носи дресот со број 5 кој претходно го носеше Жоржињо, кој му се приклучи на Арсенал за 12 милиони фунти. По долгата трансфер сага, трансферот на…

Read More

Тимовите од Ла Лига не беа особено активни во последниот преоден рок. Анализата на весникот „АС“ покажува дека шпанските клубови потрошиле најмала сума на трансфери во последните шест години, ако ја исклучиме годината по пандемијата на Ковид 19. Причина за ова е пасивноста на двата големи гиганти Барселона и Реал Мадрид, кои во јануари не потпишаа ниту еден нов играч. Останатите клубови дадоа вкупно 37,6 милиони евра за нови играчи, а во исто време продадоа играчи во вкупна вредност од 78,4 милиони евра. Само во сезоната 2020/21, која беше погодена од пандемијата, тимовите трошеа помалку пари за нови играчи во…

Read More

Играчот од средниот ред на Реал Мадрид и Хрватска, Лука Модриќ, ги одбил понудите на неименувани клубови од Саудиска Арабија и американската МЛС лига, објавија медиумите од Мадрид. Според изворот, хрватскиот фудбалер веќе ја одбил втората понуда од арапскиот клуб. Модриќ за прв пат го одби Ал Наср за кој сега игра Кристијано Роналдо. Модриќ одлучи дека сака да остане во мадридскиот клуб уште една година и нема намера да разгледува понуди од други тимови. Модриќ оваа сезона одигра 17 натпревари во лигата, постигна три гола и даде две асистенции. Фудбалерот од средниот ред се пресели во Реал Мадрид од…

Read More

Челниците на Пари Сен Жермен се лути на колегите од Челзи поради неуспешниот трансфер на Хаким Зиеш. Двата клуба постигнаа договор за трансфер на Мароканецот на позајмица на „Паркот на принцовите“, а самиот фудбалер отпатува за Париз и ги помина сите задолжителни прегледи. Сепак, серијата гафови, главно на лондончани, спречија зделката да биде завршена и играчот да биде навреме пријавен. Така се пропадна во последен момент, а Зиеш си замина дома на „Стемфорд Бриџ“. Според „Скај Спортс“, ПСЖ е крајно лут поради ваквиот развој на настаните и се заканува дека повеќе нема да работи со овој клуб. „Синоќа беше апсолутен…

Read More

Арсенал има намера да го продолжи договорот со играчот од средниот ред Мохамед Елнени. Актуелниот договор на Египќанецот истекува на лето, но има опција за негово автоматско продолжување на уште една сезона и „топчиите“ имаат намера да го активираат, откриваат медиумите од Островот. Иако не го користи многу често, Микел Артета го сака Елнени во својот тим како алтернатива на Томас Парти и Гранит Џака. Оваа сезона 30-годишниот фудбалер одигра 8 натпревари во сите натпреварувања и постигна 1 гол. Тој неодамна заработи сериозна повреда на коленото која може да го натера да паузира до крајот на сезоната. Се вели дека…

Read More

Напаѓачот на Манчестер Јунајтед, Ентони Марсијал постигна еден од двата гола при победата на неговата екипа над Нотингем Форест со 2:0 во реваншот од четвртфиналето на Карабао купот. На овој начин Французинот му помогна на својот тим да стигне до финалето на турнирот. Тоа беше негов 85. гол за Манчестер Јунајтед во неговиот 282. натпревар во сите натпреварувања. Така тој се израмни со Дејвид Бекам во рангирањето за фудбалери со најмногу голови во историјата на „црвените ѓаволи“. Тие двајца сега ја делат 25-та позиција на вечната ранг-листа. Сепак, Марсијал и понатаму е далеку од лидерите на оваа ранг листа, на…

Read More