Author: riste

Напаѓачот на Атлетико Мадрид и Франција, Антоан Гризман може да се повлече од националниот тим, објави „Л‘Екип“. Според изворот, напаѓачот сериозно размислува за својата иднина во репрезентацијата. Размислувањата на Гризман за завршување на кариерата во француската репрезентација се поврзуваат со заминувањето на долгогодишните партнери на напаѓачот, Уго Лорис и Рафаел Варан, кои ја напуштија репрезентацијата по Светското првенство во Катар во 2022 година.  Напаѓачот е незадоволен и од отсуството на неговиот пријател Пол Погба во француската репрезентација. Друга причина за евентуалното заминување на Гризман од француската репрезентација е капитенот на Килијан Мбапе . 24-годишниот напаѓач стана нов капитен на Французите и покрај тоа што играчот на…

Read More

Голманот на Лацио, Иван Проведел, нема да биде во можност да настапи на воведните натпревари на Италија од квалификацискиот циклус за ЕП 2024, кој започнува оваа недела. 29-годишниот играч на Лацио е во врвна форма и настапи на 27 натпревари на неговиот тим во Серија А оваа сезона, при што прими 16 голови. Минатиот викенд го одигра и градското дерби против Рома кое го доби Лацио со минимални 1:0. Сепак, тој беше принуден да ја напушти селекцијата на Роберто Манчини поради ненадејна болест од грип. На негово место ќе дојде Марко Карнезеки од Кремонезе, пренесуваат италијанските медиуми. Тој беше во…

Read More

Тотенхем размислува дали да се раздели со Антонио Конте за време на паузата, кога репрезентациите викендов ќе ги одиграат првите натпревари од квалификацискиот циклус за ЕП 2024. Конте разговарал со сопственикот на Тотенхем, Даниел Леви, а во текот на разговорот менаџерот на Тотенхем рекол дека неговите критики не биле насочени кон клубот или кон сопствениците. Леви засега не брза да донесе одлука, бидејќи прво сака да ги разгледа сите опции, пишуваат британските медиуми. Доколку е во прашање отказот на Конте, тогаш Рајан Мејсон најверојатно ќе биде ставен на испразнетото место до крајот на сезоната. По ремито на Саутемптон, во кое…

Read More

Барселона ќе се обиде да го врати во своите редови поранешниот напаѓач на тимот Пјер-Емерик Обамејанг. Репрезентативецот на Габон најверојатно ќе го напушти „Стемфорд Бриџ“ на лето и се претпоставува дека потоа ќе се врати во својот поранешен клуб. Каталонците внимателно ја следат ситуацијата и се надеваат дека ќе можат да го доведат 33-годишниот напаѓач со слободен трансфер. Обамејанг се пресели во Лондон летото на инсистирање на Томас Тухел. Само пет дена подоцна, сепак, германскиот тренер беше разрешен од функцијата. Напаѓачот последен пат постигна гол за Челзи на 11 октомври минатата година и нема играно од 26 февруари. Поради финансиските…

Read More

Барселона размислува за продолжување на договорот со својот тренер Чави, објави венсикот „Марка“. Според изворот, каталонскиот клуб сака да му понуди на Чави продолжување на договорот за најмалку уште една година. Раководството на клубот планира за ова прашање да разговара со тренерот во јуни, односно по завршувањето на сезоната. Сепак, тешкото прашање при продолжувањето на договорот со Чави е платата на тренерот. Сега Чави има многу ниска плата. Поради финансискиот фер-плеј, каталонскиот клуб не можеше да му плати повеќе. Овие проблеми се уште не се решени. Чави е на чело на Барселона од 2021 година. Договорот меѓу тренерот и клубот е до 2024 година. По 26…

Read More

Пари Сен Жермен планира летово да го ангажира играчот од средниот ред на Наполи, Квича Кварацкелија, пренесува „Кориере дело Спорт“. Парижаните се подготвени на лидерот во италијанската Серија А да му понудат 180 милиони евра за евентуална зделка. 22-годишниот грузиски играч за врска од минатото лето настапува за „наполитанците“. Неговите 14 гола и 16 асистенции на 30 натпревари во сите натпреварувања го привлекоа вниманието на ПСЖ. Сумата што францускиот гигант е подготвен да ја плати е секако фантастична, бидејќи во моментов веб-страницата Трансфермаркт ја проценува вредноста на Кваратцхелија на 60 милиони евра.

Read More

Играчот од средниот ред на Барселона, Серхио Бускетс ќе ја искористи репрезентативната пауза за да ја проучи понудата за продолжување на договорот на клубот и да донесе конечна одлука. На играчот од средниот ред му е понуден договор 1+1 со автоматско продолжување на договорот за една сезона доколку Серхио одигра одреден број натпревари, објави „Мундо Депортиво“. Бускетс неодамна објави дека се повлекува од шпанската репрезентација, па сега има слободни две недели да размисли за својата иднина. Според шпанското издание, дополнителен поттик за играчот да остане во главниот град на Каталонија е неподготвеноста да ја промени средината. Во исто време, Бускетс не би имал ништо…

Read More

Фудбалерот од средниот ред на Барселона, Френки де Јонг, поради повреда ќе ги пропушти претстојните европски квалификации на репрезентацијата на Холандија. 25-годишниот фудбалер ја заработи повредата при победата над Реал Мадрид во Ла Лига во неделата вечерта и ќе отсуствува околу две недели, објави „Де Телеграф“. Проблемот е потврден по магнетна резонанца направена денеска. Од списокот на Роналд Куман поради повреда испадна и Стивен Бергвејн од Ајакс. На нивно место беа повикани Дониел Мален од Борусија (Дортмунд) и Џои Фоерман од ПСВ Ајндховен. Холандија ќе игра со Франција на 24 март и со Гибралтар на 27 март.

Read More

Раководството на Севиља одлучи да го отпушти тренерот Хорхе Сампаоли без да го чека крајот на сезоната во Примера, па дури и натпреварите од Лига Европа против Манчестер Јунајтед, објави „Марка“. Севиља  е на 14. место на табелата по 26 кола одиграни во шпанското првенство, со само два бода над зоната за испаѓање. Последното нешто што го скрши трпението на сопствениците на Севиља беше поразот во мечот со Хетафе со резултат 0:2 викендов.  Хозе Луис Мендилибар може да го замени Сампаоли, со кого деновиве се решаваат деталите за раскинувањето на договорот.  Баскискиот тренер е без работа од минатата година, кога на средината на…

Read More

Во втората сезона од Конференциската лига на УЕФА ќе гледаме интересни натпревари, тоа го најавуваат двојките од четвртфиналето кои ги добивме по денешната ждребка. Четвртфинални парови во Конференциската лига на УЕФА:Лех – ФиорентинаГент – Вест ХемАЗ Алкмар – АндерлехтБазел – Ница Покрај паровите во четвртфиналната фаза, одреден е и целосниот пат до финалето во ова натпреварување. Полуфинални вкрстувања во КЛ:Лех/Фиорентина –  Базел/НицаГент/Вест Хем – АЗ Алкмар/Андерлехт Четвртфиналните натпревари се играат на 13 и 20 април, додека полуфиналните средби се планирани за средината на мај. Финалето кое се игра на „Фортуна Арена“ во Прага е закажано за 7 јуни.

Read More