УЕФА ги проширува тимовите на УЕФА Евро 2020 на 26 играчи

0

УЕФА направи измени во регулативата на претстојното Европско првенство. УЕФА одлучи да бидат проширени апликациите на репрезентациите кои учествуваат на турнирот на 26 играчи. Во моментов, екипите можат да вимаат во конкуренција по 23 играчи.

„Со цел да се намалат ризиците на тимовите кои се соочуваат со недостиг на достапни играчи поради можни позитивни резултати од тестовите КОВИД-19 и следните мерки за карантин пропишани од надлежните органи, беше донесено одлука, која е исклучок за ова ЕП, да се зголеми списокот на играчи за сите тимови до 26 играчи. Сепак, 23 играчи е максималниот број дозволени играчи на записникот за секој поединечен натпревар, вклучително и тројца голмани“, се вели во онформацијата објавена од прес-службата на УЕФА .

Еуро 2020 требаше да се одржи минатата година, но поради пандемијата на коронавирусот, ова натпреварување беше одложен за летото 2021 година. Натпреварите ќе се одржат од 11 јуни до 11 јули. Меѓу учесниците на ова ЕП за прв пат ќе биде и Македонија која ќе игра против Австрија, Украина и Холандија.

Share.

Leave A Reply