Верати: „На ПСЖ не му треба никакво чудо, Сити има само мала предност“

0

Играчот за врска на ПСЖ, Марко Верати во изјава пред реванш полуфиналниот натпревар од Лигата на шампионите на УЕФА против Манчестер Сити потенцираше дека неговата екипа може да ја неутрализира предноста на противникот.

„Ова е натпревар што сите сонуваат да го играат. Се надеваме на една многу добра средба. Треба да останеме смирени, да покажеме карактер и да го играме нашиот стил. Сето ова ни помогна да се пласираме во полуфиналето. Сите овие состојки се потребни за да бидете успешни. Исто така, треба да ги контролираме нашите емоции. Деталите можат да одлучат за судбината на натпреварот. Потребна е вистинска психологија. Треба да покажете карактер. Треба да победите во дуели на теренот. Сето ова е потребно за освојување на Лигата на шампионите.

Се среќаваме со најдобрите играчи, и овој вид на натпревари никогаш нема да поминат целосно како што сакате. Понекогаш треба само еден брилијантен потег од Нејмар или Мбапе. Ова може да го смени текот на натпреварот. Гвардиола сака да ја контролира играта и нејзиното темпо, но ние мора да се фокусираме на нас самите. Имаме одличен тим и одличен тренер. Мора да останеме смирени и да играме паметно. Не ни треба никакво чудо – Манчестер Сити има само мало водство. Ние мора да се придржуваме на нашиот стил на игра“, беа зборовите на Верати за официјалната веб-страница на УЕФА.

Share.

Leave A Reply