Гвардиола е најуспешен тренер во елиминицаската фаза на ЛШ

0

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола стана најуспешниот тренер во елиминацискиот дел во Лигата на шампионите по синоќешниот успех од 2:1 против Реал Мадрид.

Така, тој има 28 победи во оваа фаза на ова натпреварување и сега е пред своите колеги Карло Анчелоти, Жозе Мурињо и Сер Алекс Фергусон. Гвардиола е исто така само втор тренер по Отмар Хитсфелд кој го победи Реал Мадрид двапати како гостин во Лигата на шампионите, но е првиот што го направи тоа со две различни екипи.

Манчестер Сити е вториот тим во ЛШ кој го совладал Реал Мадрид на „Сантијаго Бернабеу“, откако први примиле гол на натпреварот. Претходниот случај беше во октомври 2009 година, кога Милан беше победник.

Share.

Leave A Reply