Португалецот влезе во Топ 5 во Англија

0

Тренерот на Тотенхем, Жозе Мурињо, по вчерашната победа против Евертон, стана петтиот менаџер во Премиер-лигата кој успеал да се израдува на 200-та победи.

„Специјалниот“ дојде до тој ефект со импресивни  326 средби со што го запоседна второто место веднаш зад легендарниот  Сер Алекс Фергусон кој  по 322 меча имаше 200-та победи. Другите тројца менаџери во тоа рангирање се: Арсен Венгер ( 332), Дејвид Мојс ( 511) и Хари Реднап ( 536).

Што се однесува до вкупниот број на победи во Премиер лигата, број 1 е Фергусон со 528 пред Венгер (476), Реднап (236 успеси) и Мојс (207 успеси). Во топ 5 влегува и Мурињо.

 

Share.

Leave A Reply