Неверојатниот Дончиќ продолжува со рекордните партии

0

Уште една извонредна вечер за Лука Дончиќ и Далас Маверикс. Маверикс го совладаа ослабениот Сан Антонио Спарс со 117-110 на домашен терен, а Дончиќ допринесе со неверојатни 42 поени (од кои 17 постигна во првата четвртина), 11 скокови и 12 асистенции. Ова е првпат Словенецот да ја надмине границата од 40 поени во НБА лигата.

Со ова достигнување, тој направи голем број нови рекорди: стана првиот Словенец во најсилната кошаркарска лига со вакво остварување, првиот играч на Маверикс со ваква статистика, и само вториот 20-годишник кој постигна најмалку 40 поени и трипл-дабл на меч во НБА лигата. Првиот со ваков рекорд е Леброн Џејмс.

Победата над Сан Антонио е осма победа на Далас во сезоната.

РЕЗУЛТАТИ:

Њујорк – Кливленд       123:105

Бруклин – Индијана     86:115

Торонто – Шарлот         132:96

Чикаго – Милвоки         101:115

Хјустон – Портланд       132:108

Далас – Сан Антонио    117:110

Феникс – Бостон             85:99

Јута – Минесота              102:112

Л.А. Клиперс – Оклахома          90:88

Share.

Leave A Reply