Author: saso

Ракометарите на Еурофарм Пелистер се подготвуваат за новиот меч од групната фаза во Лигата на шампионите против екипата на Киелце. Засилени со Филип Кузмановски, битолчани утре му гостуваат на полскиот гигант. Во пресрет на мечот, кружниот напаѓач на „зелените“, Жарко Пешевски вели: „Се подготвуваме напорно за Киелце. ’Ветер во грб’ ни е одличното второ полувреме кое против нив го одигравме во Битола. Пофалните зборови од Талант Душебаев ни даваат до знаење дека треба уште повеќе да ’нагазиш’ и да се покажеш во уште подобро светло и на гостински терен. Доаѓањето на Филип Кузмановски ни даде елан за повеќе да веруваме.…

Read More
NBA

По синоќешните дуели и официјално се познати двојките за ¼-финалето од плејофот на новиот внатресезонски НБА турнир. Во Источната конференција Милвоки ќе игра со Њујорк, додека Индијана ќе се сретне со Бостон. Во Западната конференција Лејкерси ќе се сооча со Феникс, додека Сакраменто ќе игра со Њу Орлеанс. Четвртфиналето ќе се игра на 4 до 5 декември. Екипите наведени први во паровите ќе бидат домаќини. Одлучувачките натпревари на турнирот ќе се одржат во Лас Вегас (полуфинале на 7 декември, финалето на 9 декември). На турнирот 30 екипи беа поделени во шест групи во рамките на конференциите на кои припаѓаат. Екипите…

Read More

Барселона за првпат по заминувањето на Лионел Меси успеа да се избори за место во нокаут фазата во Лигата на шампионите. Избраниците на Чави го совладаа Порто (2:1) синоќа во мечот од 5. коло од групната фаза и си го загарантираа учеството во 1/8-финалето. Последен пат Каталонците стигнаа до плеј-офот во сезоната 2020/21. Потоа во 1/8-финалето загубија од ПСЖ (1:4, 1:1). По овој пласман, двапати го зазема третото место во групата и продолжуваа во Лигата на Европа. Лионел Меси дојде во ПСЖ во летото 2021 година.

Read More

Тренерот на англиски Њукасл, Еди Хау лут и нервозен по мечот со ПСЖ не сакаше премногу да ги коментира судиските одлуки, но како што рече, не може да премолчи тоа што домашните добија непостоечки пенал во 97. минута на средбата. „Сè уште се обидувам да се помирам со тоа. Се чувствувам празно, но во исто време сум задоволен од начинот на кој играчите го дадоа максимумот денес, нивната посветеност. Немавме среќа, едноставно немавме доволно среќа на крајот. Каков пенал? Топката прво удри во градите. Но, дури и да беше во рака, сепак не е пенал, со оглед на тоа колку…

Read More

За разлика од менаџерот на Њукасл, тренерот на ПСЖ, Луис Енрике смета дека резултатот на мечот е реален, иако смета дека неговиот тим синоќа требаше да слави. „Мислам дека заслуживме да победиме. Одигравме совршен натпревар, одигравме подобро од Њукасл и резултатот не го одразува она што се случуваше на теренот. Но, ова е фудбал. Ние сме еден од најуспешните тимови во Европа, но денес не успеавме да победиме. Тешко е кога топката не сака да влезе во голот. Долго време бркавме резултат и многу ми е драго што тимот не се разочара и можеше да одржи високо ниво на игра…

Read More

Калин Ивановски загуби уште во првото коло на Челинџер 100 турнирот во Јакаичи, Јапонија. Поуспешен од него беше Италијанецот Џовани Фонио (25 год., 285. АТП  ранг) со 2-1 во сетови (46 76(5) 76(5)) во меч што траеше 2 часа и 39 минути игра. Турнирот се игра за награден фонд од 130.000 долари. Македонскиот тенисер третпат во својата кариера се наоѓа на 305. место на АТП листата што воедно е и негов најдобар ранг во кариерата. Македонскиот тенисер ваквиот напредок и скок од 18 места го направи со победите во квалификациите и настапот на главниот турнир на Челинџерот во Јокохама и…

Read More

Меѓународната тениска федерација (ИТФ) потврди дека Малага и Севиља ќе бидат домаќини на финалињата на Дејвис купот и Купот Били Џин Кинг во 2024 година. Дејвис куп турнирот ќе се одржи по петтипат во Шпанија, откако пред неколку години беше сменет форматот на натпреварувањето. Истиот ден беше објавено дека Севиља ќе биде домаќин на завршниот турнир следната година во женското издание на ова репрезентативно натпреварување. Годинава домаќин беше Глазгов, додека пред тоа финалето се одржа во Прага.

Read More

Лука Марини е новиот возач на Репсол Хонда. Марини доаѓа во еден од најдолговечните тимови во мото ГП шампионатот за да го пополни испразнетото место што го остави Марк Маркез, кој замина во тимот на Гресини. Марини можеше да блесне оваа сезона во Дукати, но а крајот заврши само како осми. Неговиот најдобар резултат оваа сезона беше второто место во Остин.

Read More

Милан започнал преговори со екипата на Арсенал за потписот на полскиот репрезентативец Јакуб Кивиор. Според новинарот Николо Шира, агентите на дефанзивецот на Арсенал моментално се во Италија и ќе одржат состанок со претставниците на Милан во наредните денови. Кивиор е подготвен да го напушти Арсенал бидејќи сака да добие поголема минутажа. Милан веќе сакаше да потпише со Полјакот минатата година, откако Кивиор се пресели во Арсенал во јануари за 25 милиони евра од Специја. Оваа сезона, 23-годишниот дефанзивец одигра 4 натпревари во Премиер лигата.

Read More

Лука Модриќ постави рекорд по бројот на настапи за Реал Мадрид како фудбалер кој е повозрасен од 35 години. Вчерашниот натпревар против Кадиз во Ла Лига (3:0) беше 161-ви за 38-годишниот Хрват со мадридскиот клуб откако веќе направи 35 години. Модриќ статистички го надмина голманот Франциско Бујо, кој играше за Реал Мадрид од 1986 до 1997 година. На натпреварот против Кадиз, Модриќ мина 67 минути на теренот и направи една асистенција за еден од двата гола на Родриго.

Read More