Author: saso

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го претрпеа и единаесеттиот пораз во Лигата на шампионите. Вечерва на домашен терен, битолчани беа поразени од ПСЖ со 25:31. Мечот помина во доминација на гостите, кои практично уште од првите минути на средбата направија предност која потоа беше недофатлива за „зелено-белите“. На полувреме тимот предводен од некогашниот стратег на Вардар, Раул Гонзалез, замина со преност од 6 гола (9:15), а истата разлика ја сочува и во вториот дел. Е. Пелистер на моменти успеваше да најде простор и да го намали водството на гостите, кои сепак, сосема заслужено ги освоија бодовите. Дури пет ракометари на Е.…

Read More

Португалскиот фудбалер Жоао Кансело сака и следната сезона да игра за Барселона, бидејќи не планира да се врати во Манчестер Сити, пренесува британски „Сан“. Кансело (29) е член на Манчестер Сити, но до крајот на сезоната игра како позајмен во Барселона. Моментално е еден од најдобрите играчи во каталонскиот клуб. Британските медиуми пренесуваат дека португалскиот фудбалер е задоволен од статусот во Барселона и сака да игра за каталонскиот клуб и следната сезона. Сепак, Манчестер Сити планира на крајот на сезоната да го врати Кансело во Англија, а потоа да го продаде.

Read More

Финалето на Копа Либертадорес ќе се одржи во ноември во Буенос Аирес, а стадионот домаќин ќе биде избран подоцна, соопшти Јужноамериканската фудбалска конфедерација. Тоа ќе биде првпат аргентинската престолнина да биде домаќин на финалето откако форматот на натпреварувањето беше променет на само еден натпревар во 2019 година. Претседателот на КОНМЕБОЛ Алехандро Домингез изјави дека одлуката е признание за големата работа на Aргентинската фудбалска асоцијација. Аргентина е актуелен светски шампион и шампион на Копа Америка, но нејзините клубови се мачат во јужноамериканското натпреварување. Бразилските клубови ги освојуваат титулите во Копа Либертадорес од 2019 година.

Read More

Машката кошаркарска репрезентација на Естонија го одреди составот од 14 кошаркари со кои ќе допатува во Скопје на мечот со Македонија на 23 февруари во квалификациите за ЕП 2025. Естонците го закажаа првиот собир во Талин на 19 февруари, кога започнува новиот циклус од квалификациите за ЕП. Според селекторот на репрезентацијата, Јука Тојала, на располагање ќе има играчи кои се веќе познати за репрезентацијата. Меѓу повиканите репрезентативци се и двајцата кошаркари на евролигашот Басконија, Маик-Калев Котсар и Сандер Раиесте. „Македонија има познати имиња, но кога и да одите да играте со нив, треба да размислите кој странски играч не чека…

Read More

Тренерот на Еурофарм Пелистер, Бранислав Ангеловски пре дуелот со ПСЖ смета дека доаѓањето мечот ќе биде своевиден ракометен празник во градот на Конзулите. „В среда треба да биде празник на ракометот во нашиот град. Доаѓа една од најдобрите екипи, со најдобрите ракометари и не можевме да посакаме подобар тајминг. Доаѓаат по успесите на Европското првенство. Кај нас ќе гостува Никола Карабатиќ за кого е ова последната играчка сезона и посебно ми е драго за тоа. Лигата на шампионите е секоја година се посилна, а ПСЖ е сигурно еден од фаворитите. Имаат одлична екипа, играат брза транзиција, брза полуконтра и организиран…

Read More

Ракометарите на Е. Пелистер утре против ПСЖ во Битола ги продолжуваат настапите во Лигата на шампионите. По подолг период на терените се враќа и нашиот долгогодишен репрезентативец Дејан Манасков. На денешната прес-конференција, тој ги споели очекувањата од утрешниот дуел. „Помина доста време откако не сум на терените и едвај чекам да започне натпреварот против ПСЖ. Мотивиран сум, за тоа не треба да се разговара. Чест ми е што по една година пауза повторно ќе настапам во Лигата на шампионите. Доволно сме подготвени особено по победа против Вардар. ПСЖ повторно е меѓу петте најдобри екипи во Европа. Доволно знаеме каков стил…

Read More

Астон Вила претрпе разочарувачки пораз од Манчестер Јунајтед викендов, а покрај се остана и без уште еден првотимец. Малерите кои го снајдоа во последно време тимот на Унаи Емери никако да запрат.Нов удар за Вила е повредата на играчот за врска Бубакар Камара. Фудбалерот вчера бил на прегледи при што е потврдено дека Камара ги скинал предните вкрстени лигаменти во второто полувреме против „црвените ѓаволи“ и се очекува да ја пропушти цела втората половина од сезоната 2023/24. Клубот планира да направи и дополнителни прегледи, но се очекува Французинот да биде надвор од терените од пет до шест месеци.

Read More

Пред почетокот на вториот дел од сеозната во ЛШ, во интервју за Франс прес, Марко Асенсио напоменува дека Парижаните ги имаат сите квалитети за да го освојат трофејот кој долго време не успева да стигне во нивни раце. „Со клубот, персоналот и играчите сме на вистинскиот пат, обединети и верувам дека ќе постигнеме големи работи. Сите добро се согласуваме и сме многу амбициозни. Веќе освоивме титула во супер-купот во јануари, а за многу краток период пристигнуваат и битките за титулата во Франција, Купот на Франција и Лигата на шампионите, сите три многу важни. ПСЖ има за цел да ги освои…

Read More

Денеска со првите мечеви од осминафиналето на Лигата на шампионите продолжува и трката за најдобар стрелец во најсиното европско натпреварување оваа сезона. Битката за „златната копачка“ треба да се вжешти, бидејќи најдобрите европски напаѓачи ја бркаат престижната круна. Минатата сезона Ерлинг Халанд одигра неверојатна сезона и со 12 гола ја освои оваа престижна титула. Досега по групната фаза, дури четворица стрелци имаат ист учинок. Халанд, заедно со Гризман, Хојлунд и Алваро Мората со по 5 постигнати гола засега се на врвот на листата на најдобри стрелци во ЛШ оваа сезона, а зад нив со гол помалку се дури шестмина: Еванилсон…

Read More

Денеска повторно се враќаат фудбалските возбудувања во Лигата на шампионите. По двомесечна пауза на програмата се дуелите од осминафиналето, кои вечерва ни носат први две пресметки во битка за трофејот.  фаворити за трофејот – Манчестер Сити и Реал Мадрид. Актуелните европски шампиони, Манчестер Сити гостуваат во Копенхаген, додека „Кралскиот клуб“ гостува кај РБ Лајпциг на нашиот Елиф Елмас. Реал имаше одлично загревање за дуелот победувајќи го директниот ривал за титулата во Ла Лига, Џирона со 4-0 на домашен терен. Сепак, успехот на „кралевите“ остана во сенка на повредата на Џуд Белингем. Англискиот интернационалец постигна два гола, но беше принуден да…

Read More