Author: dino

Тениските мечеви на Олимписките игри во Токио од утре ќе бидат преместени во попладневните часови со цел да се заштитат играчите од високите температури. Тие ќе започнуваат од 15 часот по јапонско време или од осум часот по средноевропско време.Како главна причини за оваа одлкука се наведени високите температури и големата влажност на воздухот кои го загрозуваат здравјето на тенисерите и тенисерките. Жијонг Ши во категоријата до 73 килограми во кревање тегови го освои златниот медал со подигнати 364 килограми со што го поправи сопствениот светски рекорд . Сребрениот медал го освои натпреварувачот од Венецуела, Перни Мајора а бронзениот  Рахмат Абдулах од Индонезија Најдобрата…

Read More

Дејан Георгиевски, со големи букви ќе биде запишан во македонскиот спортски алманах откако  обезбеди сребрен медал на Олимпијадата во Токио. Тој во финалето во таеквондо во плус 80 килограми загуби на поени со 15:9 од светскиот шампион Русинот, Владислав Ларин. 22-годишниот Георгиевски со денешните победи против Алба Кастилјо (Куба), Седу Гбане (Брег Слонова Коска), Кјо Дон Ин (Кореја), успеа да го надмине остварувањето на натурализираниот борач, Могомед Ибрагимов, кој на Игрите во Сиднеј во 2000 година освои бронзен медал што досега беше и единствениот за мак-спортот по осамостојувањето на Олимписките Игри. Еве ги сите македонски спортисти кои обезбедиле медал…

Read More

Кариса Мур (САД) која е родена на Хаваи, ја освои  првата олимписка титула во женско сурфање откако во финалето на плажата – Цуригасаки, ја победи Бјанка Бутендаг од Јужна Африка. Американката го освои златото во првиот бран со резултат 7,60, на што додаде уште 7,33 во вториот за вкупно 14,93 поени. Бутендаг го заврши финалето со 8,46 поени. Титулата на Кариса Мур лесно можеше да се предвиди.Таа е четирикратен светски шампион во сурфање. Јоланда Неф, стана олимписки шампион во планински велосипедизам на игрите во Токио. 28-годишната Швајцарка која има пет златни и два сребрени медала од светски шампионати, ја помина…

Read More

Германскиот фудбалски клуб Херта (Берлин), објави, дека потпишал договор со Стеван Јоветиќ. 31-годишниот Црногорец кој треба да остане во клубот до 2023 година, има опција за продолжување на соработката за уште една сезона. Поранешниот играч на Партизан, Фиорентина, Манчестер Сити, Интер и Севилја, во текот на летово како слободен играч го напушти тимот на Монако. Напаѓачот во сезоната 2020/21 на одиграни 33 натпревари за французите во сите конкуренции, постигна 7 голови и направи 1 асистенција.

Read More

Тренерот на фудбалерите на Милан, Стефано Пиоли, одбил понуда да седне на кромилото, на Тотенхем по отказот на Жозе Мурињо во месец април, тврди –„ Газета дело Спорт“. Според информациите, 55-годишниот специјалист сака да ја продолжи соработката со италијанскиот тим бидејќи е задоволен од условите. Весникот додава дека искусниот стратег со 2 милиона евра по сезона, има најмала плата меѓу неговите колеги во врвните екипи во Серија А. Пиоли кој ги презеде „росонерите“ во октомври во 2019 година, по цели седум сезони успеа да го однесе тимот во Лигата на шампионите.

Read More

Хидилин Дијаз, која победи во кревање тегови на Игрите во Токио, го донесе првото злато за Филипини кога станува збор за Летните Олимпијади. Таа со подигнати 127 килограми постави и олимписки рекорд во нејзината категорија. Нејзината земја за сензационалниот успех ќе и подари нов дом и парична награда од 660.000 долари. Бермуда со популација од само 63.000 жители, стана најмалата нација или територија која освоила олимписко злато откако Флора Дафи славеше во триатлонот на Олимписките игри во Токио. Среброто го освои Британката, Џорџија Тејлор-Браун а бронзата, Кејти Заферес од САД. Рикарда Функ од Германија го освои златото во кајак за…

Read More

Бразилскиот фудбалски талент, Кајо Хорхе, потпиша прелиминарен договор со италијанскиот гигант Јувентус, тврди денеска весникот – „Еспорте“. Договорот ќе стапи на сила на 1 јануари во 2022 година а младиот напаѓач ќе и се приклучи на Старата дама со слободен трансфер. Актуелниот договор на Кајо Хорхе со неговиот матичен клуб, Сантош, ќе истече годинава на 31 декември.

Read More

Фудбалскиот репрезентативец на Босна и Херцеговина, Един Џеко, проговори за неговата иднина во дресот на Рома. Напаѓачот кој треба да ја одработи последната година од договорот со екипата од „Олимпико“, постојано се поврзува со одредени шпекулации дека може да го напушти италијaнскиот состав. „Уморен сум од сите шпекулации поврзани со моето име. Сега размислувам само за Рома и за ништо друго“ – истакна Џеко за – „Скај Спорт Италија“.

Read More

Македонскиот олимпиец во таеквондо, Дејан Георгиевски ќе се бори за златниот медал во категоријата плус 80 кг на Летните олимписки игри во Токио. Тој досега забележа три победи против светскиот шампион, Кубанецот Кастиња, (11:8) натпреварувачот од Брег Слонова Коска, Сејду Гбане (9:4) и во полу-финалето против  Кјо Ин од Кореја со 12:6 на поени. Георгиевски со влезот во големото финале си обезбеди во најмала рака сребрен медал. Таму го очекува битка со Русинот, Ларин.

Read More

Првиот човек на светската атлетика, Себастијан Коу, по скандалот со ШаКари Ричардсон од САД, најави дека треба да се разговара за правилата за употреба на канабисот во спортот. Познато е дека Американката која се вбројуваше меѓу фаворитите на спринтот на 100 метри, мораше да ги пропушти Олимписките игри во Токио поради позитивен тест. Ричардсон која беше осудена на еден месец, рече дека пушела марихуана под влијание на емоциите по смртта на нејзината мајка. „Треба повторно да ги разгледаме правилата. Жал ми е за ШаКари. Олимпијадата изгуби еден од најголемите таленти. Сигурен сум дека таа ќе го надмине тоа што се…

Read More