Author: saso

Новиот тренер на Наполи, Карло Анчелоти, ги засука ракавите и брзо состави листа на потребни нови засилувања за следната сезона. Тој веќе разговарал за ова прашање со претседателот Аурелио Де Лаурентис и бил уверен дека некои од назначените играчи ќе бидат доведени во Неапол. Меѓу играчите кои популарниот Карлито ги сака на Сан Паоло се и главно фудбалери со кои веќе работел во неговите поранешни клубови. Се зборува дека Наполи сигурно ќе купи нов голман, а како избор на Анчелоти се Ареола од ПСЖ и Лено од Баер (Л). Во дефанзивната линија посакувани нови имиња се Муние и Врсаљко, додека во…

Read More

Играчот од средниот ред на Барнли, Стивен Дефур, најави дека ја завршува својата репрезентативна кариера во селекцијата на Белгија. 30-годишниот фудбалер, кој нема настап за „ѓаволите“ од јануари, дебитираше за Белгија во 2006 година и има 52 репрезентативни настапи во кариерата. „Сите добри нешта некогаш завршуваат. И посакувам голем успех на мојата репрезентација на СП во Русија. Вие можете да го направите тоа!”, напиша Дефур во својот Twitter профил.

Read More

Дефанзивецот на ПСВ Ајндховен, Џошуа Бренет е нов фудбалер на германски Хофенхајм. Како што потврдија холандските весници, 24-годишниот фудбалер за сума од 5 милиони евра се сели во германскиот бундеслигаш со договор до 2022 година. Бренет дебитираше за ПСВ во август 2013 година и оттогаш им 150 настапи за тимот. Минатата сезона тој одигра 32 натпревари и постигна 1 гол, во шампионската сезона за својот тим.

Read More

Аргентинскиот тенисер Николас Кикер е прогласен за виновен за местење натпревари, објавија светските агенции. 25-годишниот Кикер се обидел да преговара за две серии на Челинџ турнири во Италија и Колумбија во 2015 година. Тој, исто така, е прогласен за виновен бидејќи не сакал да признае како точно го сторил тоа и не соработувал во истрагата. Одлуката за неговата казна ќе биде донесена дополнително, но привремено е дисквалификуван. Во моментов Кикер е 84-ти на АТП листата, а негов највисок ранкинг беше 78. место во јуни 2017 година.

Read More
NBA

Кошаркарите на Хјустон поведоа со 3-2 во финалната серија на Западот, откако синоќа во петтиот меч го совладаа актуелниот шампион Голден Стејт со 98:94. Со тоа момците на Мајк Д’Антони се на чекор до пласман во големото финале. Целиот меч мина во неизвесност, па на полувреме се замина со егал ситуација – 45:45. Во вториот дел за нијанса домашните беа подобри, иако двата тима постојано се менуваа во водство. Во финалната четвртина Хјустон го имаше „меч винерот“ наречен Ерик Гордон, кој покрај Харден и Пол го донесе својот тим до позиција за победа. Голден Стејт имаше шанса за победа, ако…

Read More

Управата на Тотенхем објави потпишување на нов договор со тренерот на тимот, Маурисио Почетино. Новиот договор на 46-годишниот аргентински стратег ќе биде со важност до летото 2023 година. Асистентите Хесус Перез, Мигел Д’Агостино и Тони Хименес, исто така, потпишаа нови договори со Тотенхем. Почетино го предводи Тотенхем од 2014 година, а оваа сезона ја заврши на третото место во Премиер лигата со обезбедено учество во Лигата на шампионите.

Read More

Голманот на Манчестер Јунајтед, Серхио Ромеро, ќе го пропушти Мундијалот во Русија, откако добил непријатна повреда на коленото. Лекарите констатираа дека тој не ќе може да им помогне на своите сонародници на светското првенство. 31-годишниот голман беше вклучен во листата на 23 играчи, но вчера вечер беше отстранет од тимот. Изминатата сезона тој одигра 10 натпревари за Манчестер Ј. и генерално беше прва резерва на шпанскиот голман Дејвид Де Хеа на „Олд Трафорд“. Засега, се уште нема информации кој ќе го замени во составот на “гаучосите”, но се очекува и тоа да стане јасно во наредните ден-два. Отсуството на Ромеро…

Read More

Марко Силва е најверојатниот нов менаџер на Евертон. Португалецот треба и официјално да биде потврден за нов менаџер на „карамелите“ следната недела. Силва е фаворит на главниот акционер Фарад Мошири, кој е подготвен да му даде долгорочен договор и токму со овој тренер клубот да се пресели на новиот стадион во 2022-та година. Повеќето од бордот на директори на клубот велат дека Силва има потенцијал за работа во Евертон по одличните сезони со Хул Сити и Вотфорд.

Read More
NBA

Хјустон славеше на синоќешното гостување кај Голден Стејт со 95-92 и успеа да израмни на 2-2 во серијата од финалето на Западот во НБА лигата. Најзаслужни за брејкот кој го направија во „Оракл Арената“ беа Харден со 30 и Пол со 27 поени. Мечот изобилуваше со пресврти се до последниот период од мечот, кога екипата на Хјустон успеа да ја задржи свежината и прецизната рака за да дојде до посакуваниот триумф пред враќањето во Тексас за петтиот меч кој е на програмата во четврток. Кај Хјустон одлично издание имаше и Гордон со 14 поени, додека кај домашните Кари постигна 28…

Read More

Артуро Видал и Баерн Минхен сигурно ќе се разделат во текот на летото, објавија шпански извори. Според информациите, Чилеанецот е на пат да се пресели во Премиер лигата, каде за него владее голем интерес од екипите на Челзи и Манчестер Ј. Трета опција за иднината на Видал е Интер. Инаку, самиот фудбалер тврди дека сака да остане на „Алијанц Арената“, но во текот на летото со даоаѓањето на младите германски репрезентативци Леон Горецка и Серж Гнабри, неговото место ќе биде прекубројно. Баерн е подготвен да го продаде 31-годишниот фудбалер за цена од околу 50 милиони евра.

Read More